İstek Listesi 0

Yara Bakımı

heading_title

Yara Bakımı

Venöz Yetmezlik:

Venöz ülser, bacak toplardamarlarındaki yetmezlik nedeniyle genellikle ayak bileği çevresi ve bacakta açılan yaradır.Venöz yetmezlik hastalığı tedavi edilmediği takdirde ilerleyen bir hastalıktır. Eğer uygun tedavi yapılmazsa yara genişleyebilir ve enfekte olabilir. Bunun sonucunda yara daha derin dokulara, hatta kemiğe kadar ilerleyebilir. Bu nedenle zaman kaybetmeden tedavisi yapılmalı, ilerlemesi önlenmeli ve enfeksiyon riski ortadan kaldırılmalıdır.

Yara debridmanı(ölü doku alınması) venöz ülser tedavisinde temel öğelerden biridir. Ölü dokunun varlığı bakteriyel enfeksiyon ve sepsis için risk faktörüdür. Yara iyileşmesinin gecikmesine, yüzeysel tedavinin ve sistemik ilaç tedavisinin etkinliğinin azalmasına neden olur. Debridmangranülasyondokusu oluşumuna ve tekrar deri oluşumunun hızlanmasına katkıda bulunur.

Kronik yaralarda çoğu defa doku kanlanması yetersiz olup yaşlılık,bağışıklık sisteminin zayıflığı, beslenme bozukluğu ve diyabet gibi metabolik sorunlar yüzünden iyileşme zorlaşmıştır. Dokudaki metabolik aktivitenin sağlıklı olması için öncelikle yara bölgesinin iyi kanlanması gerekir.

BACAK YARASI (VASKÜLER YARALAR)

Bacak yaraları veya ülserleri sıklıkla dolaşım bozukluklarına bağlı gelişir. Vücudumuzda 3 çeşit dolaşım sistemi vardır.

      

İlgili Mesaj

 KRONİK veya İYİLEŞMEYEN YARA nedir?

KRONİK veya İYİLEŞMEYEN YARA nedir?

 KRONİK veya İYİLEŞMEYEN YARA nedir?

Enzycure Nedir?

Enzycure Nedir?

ENZYCURE® Nedir? Hangi Durumlarda ve Nasıl Kullanılmalıdır? Nasıl Etki Göstrerir?Yara Nedir?

Yara Nedir?

Yara, herhangi bir nedenle deri ve doku bütünlüğünün bozulması olarak tanımlanabilir.


Yara Türleri Nelerdir?

Yara Türleri Nelerdir?

Akut yaralar, Kronik yaralar, Yatak yaraları, Diyabetik Yaralar, Bacak Yaraları gibi birçok sınıfa ayırabiliriz.
Cilt bakımı

Cilt bakımı

Probiyotikler ile Cilt bakımı